Zdjęcie panoramiczne
Zdjęcie panoramiczne to fotografia, której długość jest trzykrotnie lub więcej większa w porównaniu w jego wysokością. Popularnie zwane panoramy tworzy się poprzez połączenie kilku bądź kilkunastu zdjęć tego samego obrazu, których kadry zachodzą na siebie. Aby stworzyć potrzebny do zdjęcia panoramicznego zestaw, trzeba przekręcać aparat po wykonaniu każdej fotografii o odpowiedni kąt, zarówno w poziomie, jak i pionie.
Nie wszystkie widoki nadają się do ujęcia w sposób panoramiczny. Taki typ fotografii najbardziej pasuje do przedstawienia ciągnących się wzdłuż widoków, np. panoramy miasta, gór, jezior itp. Panoramy nie wykonamy próbując uchwycić widok ruchomych obiektów. Również tworzenie panoramy pejzażu nastręcza pewnych trudności. Potrzebna jest bezwietrzna i bezchmurna aura oraz umiarkowane nasłonecznienie.
Występuje kilka rodzajów możliwych do wykonania panoram. Panorama płaska to efekt połączenia kilku zdjęć i ich dalszego odpowiedniego wykadrowania. Panoramę globalną otrzymamy w wyniku połączenia zdjęć względem środkowego punktu. Z kolei panorama z korektą perspektywy polega na rozciągnięciu lub ściśnięciu boków zdjęć tworzących widok.
Na rynku dostępnych jest wiele programów do tworzenia, obróbki i przeglądania widoków panoramicznych, np. PhotoStitcher 1.6, WPanorama 10.1.1, Image Composite Editor 2.0.3 i wiele innych.
Tworzenie zdjęć panoramicznych wymaga wprawy i umiejętności. Dzięki szerokiej dostępności programów komputerowych nawet mniej doświadczone osoby mogą tworzyć całkiem efektowne obrazy panoramiczne.