Trendy w projektowaniu stron (2016 rok)
Współczesne trendy w projektowaniu stron internetowych nawiązują do Swiss Style (Szkoły Szwajcarskiej), która wywodzi się z lat 20. XX wieku. Swoim designem nawiązuje do Holenderskiego, Niemieckiego i Rosyjskiego stylu projektowania. Graficy zajmujący się tym stylem za najistotniejszy elementem projektu uznają treść, która stanowi kanwę do budowania dalszej koncepcji. Zdaniem specjalistów powinna być zachowana równowaga pomiędzy przekazem (treścią) plakatu, a jego pięknem (grafmag.pl).
Współczesne trendy w projektowaniu stron oscylują wokół czterech głównych elementów. Zdaniem A. Tulibackiej należą do nich: posługiwanie się geometrycznymi figurami, stosowanie tekstów na załamaniach grafik, wykorzystywanie grubych linii i prostokątów, a także opcje mieszania na zdjęciach.
Grube linie i prostokąty, wykorzystywane do otaczania grafiki i tekstów doskonale kreują wrażenie trójwymiarowości, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty kształtów (np. cienkie/grube ramki). Takie narzędzie pozwala na względne uporządkowanie powierzchni strony, której układ jest skomplikowany lub nieregularny. W konwencję tą wpisują się również grube linie (np. obramowania prostokątów) oraz mocna typografia wraz z grubą ramką. W zależności od zamysłów grafika i planowania całej koncepcji, do takich zabiegów wykorzystywane są intensywne barwy, lub delikatne odcienie. Warto nadmienić, że w przypadku zdjęć najczęściej stosuje się czerń lub biel – w zależności od podłoża.
Kolejnym trendem we współczesnym projektowaniu jest wykorzystywanie opcji mieszania na zdjęciach (tzw. przenikanie się zdjęć z grafikami). Trik ten jest znany już od dawna, jego popularność wiąże się z początkiem istnienia Photoshopa. (Technika przenikania została rozpowszechniona za pośrednictwem takich aplikacji jak Instagram, czy Prisma.) Od kiedy w zakresie możliwości CSS-a i przeglądarek dostępny jest specjalny filtr nakładany na zdjęcia, można swobodnie zmieniać wygląd wybranych obrazów/fotografii. Mieszanie na zdjęciach pozwala na uzyskanie niezwykłych i atrakcyjnych efektów.
Trzecim trendem w projektowaniu, na który wskazała redaktorka naczelna magazynu Grafmag jest tworzenie tekstów na załamaniach grafik. Istotą tej techniki jest umieszczenie jednej części tekstu na zdjęciu, a drugiej na grafice (np. wektory, ilustracje, zdjęcia). Taki zabieg pozwala na wprowadzenie dynamizmu i nowoczesności wykonywanym projektom.
Ostatnim trendem poruszanym w ramach niniejszego artykułu jest wykorzystywanie geometrycznych figur. Zastosowanie kolorowych elementów geometrycznych pozwala na przyozdobienie strony. Najczęściej takie geometryczne wzory (o ostrych, wyróżniających się kolorach) stosowane są dla kontrastu na jasnym lub ciemnym tle.