Firmy

O czym pamiętać tworząc makiety stron internetowych?

REDPIXEL.PL/bigstockphoto.com

Przede wszystkim ważne jest zbadanie potrzeb klienta, a następnie przygotowanie schematu i opracowanie pomysłu na kartce papieru. Nie ma znaczenia wykorzystanie aplikacji do przygotowania wstępnego wzoru strony, ważny jest szkic przygotowany na kartce.

Wstępny szkic strony

Projektanci stron www podkreślają, że nieistotne jest co zostanie wykorzystane do pisania (ołówek, pisak). Ważna jest twórcza swoboda, która wynika z takiego projektowania. Korzystanie z aplikacji na pierwszym etapie przygotowywania szkicu, poprzez zamknięty katalog dostępnych fontów, kształtów figur i grid, tak naprawdę ogranicza projektanta. Korzystanie z cienkopisu, bądź ołówka i czystej kartki pozwala na tworzenie projektów bez narzuconych szablonów i gotowych rozwiązań.

Co dalej? Wireframe, mockup…

Po etapie przygotowania szkicu następuje przeniesienie zaplanowanej wizji na konkretny projekt i opracowanie wireframes’u. Podczas tworzenia mockupów należy pamiętać, aby jak najdokładniej opisywać istotne elementy, a w szczególności ich zawartość. Warto mieć świadomość, że samo szkicowanie ma jedynie charakter poglądowy i ma stanowić pomoc dla projektanta przy uporządkowaniu myśli. Przy tworzeniu mockupów należy zachować odpowiednią równowagę pomiędzy schematycznością, a atrakcyjnym wyglądem. Może się bowiem zdarzyć, że klient widząc bardzo dopracowany wireframes zacznie skupiać się na nanoszeniu poprawek, w zamian opracowania treści „merytorycznych”. Z ostrożnością należy również wykorzystywać dużą ilość dodatkowych kolorów i specyficznych elementów. Wybór konkretnych rozwiązań (zdjęć, ikon), a także dobór barw pochłania bardzo dużo czasu. Dlatego z umiarem należy dozować wszelkie dodatki („upiększacze”), ponieważ planowana stylistyka projektu może ulec jeszcze zmianie. W takim wypadku całą pracę będzie trzeba rozpocząć od nowa.

Do tworzenia makiet stron i aplikacji internetowych można wykorzystać takie narzędzia jak: Moqups, Axure RP, UXPin, Pencil Project, WebZap, Jumpchart, a także Pidoco, Creately oraz Balsamiq, HotGloo. Dla przykładu Moqups to w pełni funkcjonalny, darmowy program tworzenia makiet online. Aplikacja umożliwia korzystanie z wielu funkcji zupełnie za darmo. Jedynym wymogiem jest rejestracja. Posiada bogaty zestaw narzędzi do tworzenia projektów w interfejsie. Ponadto cechuje ją przejrzystość i intuicyjność (webroad.pl). Z kolei Jumpchart stanowi dość specyficzny program. Nie jest wyłącznie narzędziem do projektowania makiet. Jest aplikacją, która dodatkowo pozwala na sporządzanie notatek, tworzenie tekstów, a także organizację architektury informacji. Axure RP stanowi z kolei pewien standard w branży UX. (Zdarza się, że znajomość jego obsługi stanowi wymóg w ofertach pracy.) Jest to rozbudowany program, dzięki któremu w intuicyjny sposób można tworzyć szkicowe projekty interfejsów internetowych. To aplikacja desktopowa, która wymaga instalacji na komputerze przed rozpoczęciem pracy.