Digital painting
Digital painting polega na skonwertowaniu rysunków, akwarel i innych tradycyjnych form malarstwa na obraz cyfrowy. Stosowany jest głównie w projektowaniu koncepcyjnym do filmów, gier komputerowych, czy telewizji.
Inaczej zwane malarstwem cyfrowym zdobywa coraz większą popularność wśród artystów. Jest to metoda tworzenia obrazu za pomocą urządzeń cyfrowych – tabletu z rysikiem i odpowiedniego oprogramowania. Programy komputerowe tworzą środowisko pracy, które oddaje profesjonalne narzędzia malarskie – płótno, papier, różnego rodzaju pędzle, oferuje także szeroką gamę kolorów.
Pozwala na tworzenie zarówno wielkoformatowych plakatów, jak i mniejszych rysunków czy obrazów przypominających do złudzenia te malowane na płótnie. Jednocześnie jest narzędziem pozwalającym na szybkie zmaterializowanie pomysłów rysownika, przez co jest powszechnie wykorzystywane przy tworzeniu animacji, czy różnego rodzaju projektów komercyjnych i rozrywkowych.
Rysowanie i malowanie na tablecie graficznym w efekcie tworzy obraz w postaci pliku cyfrowego. Co istotne, rysowanie za pomocą tej techniki wymaga takich samych zdolności jak rysunek i malarstwo tradycyjne. Rysik odwzorowuje bowiem na tablecie nasze ruchy, a oprogramowanie, mimo iż posiada wiele narzędzi pomagających uzyskać końcowy efekt, nie poprawia i nie polepsza tego, co zostało narysowane.
Zwolennicy tej metody podkreślają, że ostateczny efekt jest równie widowiskowy jak w przypadku rysunku tradycyjnego, powstaje jednak w o wiele bardziej sterylnych warunkach, bez konieczności posiadania pracowni, palety farb, sztalug i płótna. Jest to więc praca nie powodująca takiego bałaganu, a obraz można dodatkowo wzbogacić o efekty nieosiągalne w tradycyjnych formach. Ponadto wszelkie pomyłki mogą być od ręki usuwane i poprawiane, nie muszą być wymazywane gumką.
Oprogramowanie wykorzystywane do pracy musi posiadać możliwość obróbki grafiki rastrowej. Do najpopularniejszych programów tego typu zaliczają się:
- Adobe Photoshop – jest programem najbardziej popularnym i oferującym najwięcej funkcji, subskrypcja jest płatna,
- Krita – program darmowy, przez co wybierany przez wielu początkujących rysowników, stale rozwijany, dostępny w polskiej wersji językowej,
- Procreate – program przeznaczony na iPada, pełna wersja płatna jednorazowo, do jego obsługi potrzebny jest również Apple Pencil,
- Corel Painter – oferuje dużo ustawień pędzla i innych opcji, kiedyś uznawany za zamiennik Photoshopa, jednak pełna wersja kosztuje 1500zł.
Ceny tabletów natomiast wahają się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Początkujący nie powinni się jednak tym zniechęcać, a na początek wybrać model tańszy, albo wyższej klasy, ale używany. Praca z takim sprzętem pozwoli lepiej poznać możliwości urządzenia i techniki digital painting, przez co zakup kolejnego tabletu będzie już bardziej przemyślany i przystosowany do naszych preferencji. Użytkownicy wybierać mogą spośród tabletów płytkowych oraz ekranowych.