Specjalizacje w pracy grafika
Grafik komputerowy to bardzo ogólna nazwa. Może wykonać każde zlecenie, jednak czy zrobi to naprawdę dobrze? Warto zatem rozróżniać konkretne specjalizacje osób, które zajmują się projektowaniem grafik i zlecać im prace adekwatne do ich umiejętności oraz zakresu wiedzy. Wówczas można mieć pewność, że choć zakres działania takiej osoby jest mniejszy to projekt zostanie wykonany przez specjalistę w danej dziedzinie.
Projektant stron internetowych
Zna się nie tylko na grafice, ale również na technicznych aspektach działania i projektowania internetowych witryn. Powinien posiadać chociażby podstawową wiedzę na temat najpopularniejszych języków do programowania. Nie straszne mu popularne platformy typu WordPress. Czym się dokładnie zajmuje? Tworzy całe projekty stron internetowych, landing page, interfejsy dla użytkowników i czasami experience user. Możesz również na niego liczyć w kwestii zaprojektowania newslettera.
Product designer
Choć wiele osób może to kojarzyć z projektowaniem realnych produktów to nie jest to do końca prawda. Osoby specjalizujące się w tym zawodzie zajmują się przede wszystkim tworzeniem aplikacji, witryn internetowych i to należy rozumieć jako projektowany przez nią produkt.
UX designer
Czyli tzw. user experience. Specjalista powinien wiedzieć czego oczekuje internauta wchodząc na stronę internetową. Zadaniem UX designera jest zaprojektowanie witryny w taki sposób, aby była ona jak najbardziej wygodna i intuicyjna dla użytkowników. Chodzi tu przede wszystkim o to, by odpowiednie informacje znalazły się w widocznym i dostępnym miejscu. Dzięki temu internauci będą mogli wykonać zadanie, na którym im zależy, w stosunkowo krótkim czasie.
UI designer
Kolejny zawód, który odpowiada za projektowanie witryn pod względem ich funkcjonalności, jednak tym razem pod względem wizualnym. Dzięki działaniom UI designera wszelkie przyciski, kolory, zdjęcia czy grafiki są czytelne i intuicyjne.
Brand designer
To osoba, która zajmuje się wizerunkiem marki. A zatem do jej zakresu działań należy koordynowanie wszelkich projektów graficznych, które mają wpływ na daną firmę. Może to być np. tworzenie logo.
Grafik DTP
Człowiek, który się tym zajmuje musi znać się na druku i wszystkich aspektach technologicznych z nim związanych. Do jego obowiązków należą m.in. wydruki próbne oraz przygotowanie projektu do druku.
Grafik 3D
Ta specjalizacja jest rzadka, aczkolwiek szczególnie ciekawa. Do obowiązków grafika 3D należy bowiem przygotowywanie makiet trójwymiarowych oraz projektów na drukarki 3D. Nierzadko również zdarza się, że tworzą one postaci do gier.
Grafik 2D
Zajmuje się tworzeniem obrazków i ilustracji do gazet i magazynów. Często dba także o to, aby strona internetowa miała atrakcyjny, zachęcający wygląd.
Retuszer
Odpowiada za wszelkie poprawki – fotografii, obrazów, grafik. Jego zadaniem jest m.in. odpowiednie wykadrowanie, dobór barw, dodanie elementów graficznych albo ich usunięcie. Pracuje głównie na programach do obróbki.
Wydawać by się mogło, że grafik to grafik i nie trzeba się przejmować specjalizacjami. Jednak jeżeli priorytetem jest dobrze wykonana praca warto poszukać osoby, która ma węższy zakres działania i duże doświadczenie.