Jak zrobić dobrą infografikę?
Infografiki to elementy wizualne, których zadaniem jest pomoc w zrozumieniu określonej informacji tekstowej poprzez przekaz graficzny. Występują między innymi w postaci map, wykresów, diagramów czy plakatów. Istnieje wiele odmian infografik, zaś większość z nich ma przede wszystkim obrazować różne treści w niebanalny i niepowtarzalny sposób. W związku z tym dobra infografika to taka, która przedstawia sporą ilość informacji w łatwy do przyswojenia sposób, a także przesyła konkretne komunikaty do odbiorcy.
Jak zaplanować dobrą infografikę?
Przed rozpoczęciem przygotowywania idealnej infografiki warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze – dlaczego ma ona powstać? Należy określić jej cel, charakter oraz rodzaj danych, na których będzie zbudowana. Następnie należy przeanalizować, w jaki sposób dane mają być przedstawione na infografice. Po przetworzeniu danych należy zdecydować się na efektywny wizualnie sposób ich zaprezentowania np. za pomocą dobrania ciekawej gamy kolorystycznej. Kiedy infografika będzie gotowa, czas zmierzyć się z tym, czy działa ona na odbiorcę. Jest to najtrudniejszy do jednoznacznej weryfikacji punkt, jednak realizując dwa pierwsze twórca infografiki prawdopodobnie będzie w stanie ocenić końcowy wynik oddziaływania na odbiorcę. Istotnym elementem jest też monitorowanie reakcji i eksperymenty celem zwiększenia efektywności infografiki.
Narzędzia pracy w projekcie infografiki
Infografika jest projektowana w podobny sposób, jak standardowy projekt graficzny. Warto więc na początku zarysować jej szkielet – co ma zawierać całość, jakie słowa należy podkreślić, w jaki sposób poszczególne elementy mają być ze sobą zestawione. Warto również pogrupować informacje za pomocą diagramu, celem lepszego dostrzeżenia istotności poszczególnych informacji w projekcie.
W grafice najistotniejsze jest czytelne przedstawienie danych, warto więc zdecydować się na takie elementy, które zagwarantują czytelny odbiór, czyli m.in. grafiki, wypunktowania, zaznaczenia, pogrubienia najważniejszych danych. Istotny jest również umiar – infografika, by była czytelna nie może być przeładowana informacjami.
Kolejnym, bardzo istotnym zagadnieniem jest odpowiedni dobór kolorów oraz typografia infografiki. Dzięki odpowiedniej ekspozycji poszczególnych informacji można zwrócić uwagę odbiorcy na treści ważniejsze, a także przyciągnąć jego uwagę. Ważne, by podejść do tej kwestii kreatywnie, ale zachować również dozę rozsądku po to, by grafika była spójna i interesująca.
Infografiki zawierają badania i dane, które powinny być przedstawione w sposób wiarygodny i rzetelny. W związku z tym należy na etapie ich doboru wybrać te najistotniejsze, które warto zaprezentować w projekcie. W tym punkcie należy również określić grupę docelową, do której ma trafić infografika, ponieważ od tego zależy sposób przedstawienia informacji.
Jak zrobić dobrą infografikę za darmo?
Przy braku profesjonalnych umiejętności graficznych można wykonać infografikę za pomocą portali oferujących darmowe ich zaprojektowanie. Jednym z najbardziej intuicyjnych jest Piktochart, oferujący stworzenia plakatu, banneru lub prezentacji, a także infografik właśnie. Podobne możliwości oferują portale Easel.ly czy Infogr.am. Godnym polecenia jest również portal Wordle, za którego pomocą można stworzyć chmurę tekstową.