Firmy

Podstawowe zasady pracy zdalnej

Praca zdalna jest doskonałym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest ona wygodna, ale również bezpieczna (jeżeli bierze się pod uwagę czasy epidemii). Niestety, poza licznymi zaletami, ma ona również kilka ogromnych minusów. Ciężko jest być wiecznie produktywnym i kreatywnym, jeżeli na co dzień ogląda się jedynie cztery ściany swojego mieszkania. Jak pracować zdalnie, ale jednocześnie nie zwariować? Warto przestrzegać kilku, podstawowych zasad.

Nigdy nie pracuj z łóżka

To najgorszy błąd, jaki możesz popełnić. Łóżko ma kojarzyć się z wypoczynkiem i snem. I chociaż wizja pracy w ciepłej, miękkiej pościeli jest nad wyraz kusząca to uwierz – po paru dniach okaże się, że brakuje Ci energii, bolą Cię plecy a w łóżku nie masz ochoty już nie tylko pracować, ale nawet spać.

Unikaj pracy od razu po przebudzeniu

Gdy obudzisz się rano, nie chwytaj od razu za laptopa czy telefon. Wstań z łóżka, przebierz się z pidżamy, umyj zęby, zjedz śniadanie i dopiero usiądź do obowiązków. Jeżeli pierwsze, co zrobisz po otworzeniu oczu to chwycenie za telefon albo laptopa to szanse na wstanie z łóżka drastycznie spadną. A przecież wiesz już, dlaczego nie powinieneś pracować z wyrka.

Zadbaj o siebie

To, że nie wychodzisz do ludzi, nie oznacza, że dzień w dzień masz snuć się po domu w pidżamie. Wręcz przeciwnie – to bardzo źle wpłynie na Twoją produktywność. Powinieneś się przynajmniej umyć, uczesać i przebrać w ubrania dzienne. Czasem jednak dobrze jest się również wystroić – ot tak, dla pobudzenia i własnej satysfakcji.

Wyznaczaj godziny pracy

To bardzo ważne. Inaczej będziesz się czuł tak, jakbyś cały czas był w pracy. Jeżeli ustalisz sobie, że pracujesz w godzinach 8-16, włączając w to pół godzinną przerwę, łatwiej będzie Ci się zorganizować. Po skończonej robocie odczujesz natomiast satysfakcję i zyskasz poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Wówczas dasz sobie przyzwolenie na to, aby resztę dnia odpoczywać. Brak ustalonych godzin pracy może sprawić, że o godzinie 22 wciąż będziesz siedział poirytowany nad laptopem zamiast odpocząć i nabrać sił przed kolejnym dniem pracy. Warto, abyś zaplanował sobie również listę rzeczy, które danego dnia chcesz wykonać. Przykładowo, przeznaczasz 8 godzin na pracę. Możesz przewidzieć, że jeden projekt zajmie Ci około 2 godzin. Więc zaplanuj sobie wykonanie 4 projektów tego dnia. Po skończonej pracy będziesz mógł zobaczyć jej efekty w postaci zrealizowanego planu dziennego. To bardzo motywuje.

Nie bierz na siebie dodatkowych obowiązków

Nadmiar pracy nie służy nikomu. Nie daj się zatem zarzucić dodatkowymi obowiązkami, tylko dlatego, że szef uważa, że w domu pracuje się łatwiej. Pamiętaj, że pomimo siedzenia w domu, Ty wcale nie odpoczywasz ani nie spędzasz czasu z rodziną. Pracujesz, tak samo ciężko jak w biurze, a może nawet ciężej. Dlatego, jeżeli współpracujesz z agencją i korzystasz z Home Office, nie zgadzaj się na dodatkowe zadania popierane argumentem „przecież masz więcej czasu”. Rób swoje, ale życie prywatne i zawodowe oddzielaj grubą, czerwoną kreską.

Praca zdalna nie jest łatwa. Na co dzień wielu marzy o tym, aby wykonywać swoje obowiązki z domu. I z pewnością jest to fajne rozwiązanie na kilka dni. Kiedy jednak praca zdalna staje się codziennością, z czasem okazuje się, że pewne jej aspekty są bardzo męczące. Najważniejsze jest to, aby nie popaść w marazm. W innym wypadku efektywność Twoich działań będzie na zatrważająco niskim poziomie.