Biurko projektanta do pracy
Odpowiednie miejsce pracy wpływa na efektywność wykonywanych działań. Aranżacja przestrzeni buduje dobre samopoczucie, a także pobudza kreatywność, szczególnie jeśli dotyczy zawodów związanych z twórczością i generowaniem nowych rozwiązań oraz pomysłów. Miejsce do pracy stanowi o komforcie funkcjonowania w przestrzeni zawodowej, dlatego też warto o nie zadbać.
Nie ma idealnego wzoru, pomysłu na to, jak ma wyglądać „biurko projektanta”. W zależności od preferencji, zainteresowań i poczucia estetyki, każdy Twórca buduje swoją własną przestrzeń, która może stanowić dla niego inspirację do pracy. Powszechne i dostępne są wszystkim ergonomiczne zasady, które określają wysokość biurka, odpowiednią odległość od komputera, aby zadbać również o zdrowie podczas pracy. Jednak przy aranżowaniu miejsca pracy projektanta, takie wytyczne nie są kluczowe. Liczy się inspiracja, swoboda, odpowiedni dostęp do narzędzi projektowych, a także wolność tworzenia.
Inspirujące otoczenie
Jedni wybierają przestrzeń domową i wydzielają tam swoją strefę pracy. Inni projektanci aranżują firmowe wnętrza. Znaczna cześć projektantów wybiera otaczanie się rzeczami, które ich inspirują. Najczęściej należą do nich prace innych ilustratorów, książki, plakaty, komiksy. Do aranżacji przestrzeni projektanta wykorzystywane są również ściany. Można umieścić na nich rozmaite organizery, kalendarze z terminami. Zdarzają się również tacy projektanci, którzy w ramach swojej pracowni wybierają minimalizm ograniczający się do podstawowych narzędzi pracy (np. tablet, szkicownik, ołówek).
Gdzie ustawić biurko?
Bez wątpienia wielu projektantów docenia możliwość takiego ustawienia biurka, które da im szansę podziwiania widoków z okna. Może to stanowić formę relaksu i przerwę w pracy, w której pomaga również wygodny fotel. Niektóre grupy projektantów przygotowują sobie specjalne przestrzenie do pracy. Całość może składać się z pomieszczenia konferencyjnego, pokoi do pracy, a także strefy regeneracyjnej (z piciem kawy). Możliwość posiadania własnego studia daje dodatkowe poczucie przynależności i wpływania na kreowanie otaczającej przestrzeni. Miejsce pracy to również ludzie, którzy wpływają na atmosferę i potrafią stanowić dużą inspirację. Dla wielu projektantów wśród podstawowych narzędzi nie może zabraknąć: sprzętu komputerowego, z odpowiednim oprogramowaniem, a także tabletu graficznego oraz stołu kreślarskiego z papierem i ołówkami. Do tej listy projektanci dodają również wzorniki kolorów, drukarkę i ekspres do kawy (grafmag.pl).