CMYK (przestrzeń barw)
CMYK color model – jest to model barw, składający się z czterech podstawowych farb drukarskich. Model ten jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem stosowanym do tworzenia wielobarwnych druków. Oprócz zastosowania w skali przemysłowej, jest on także stosowany w drukowaniu materiałów za pomocą drukarek atramentowych, laserowych, kserokopiarek itp. Ten model przestrzeni barw jest także powszechnie stosowany w tworzeniu grafiki komputerowej.
Nazwa CMYK jest skrótem od pierwszych liter angielskich nazw głównych składowych barw modelu – cyan, magenta, yellow, key colour. W znaczeniu nazwy, określenie key colour odnosi się do koloru czarnego, jako koloru kluczowego.
Barwy modelu CMYK otrzymuje się poprzez łączenie czterech podstawowych kolorów w określonych proporcjach, które mogą uzyskiwać wartość od 0% do 100%. Jako, że farby CMYK są częściowo transparentne, podczas nakładania ich na materiał poligraficzny, wartość ich nasycenia może osiągnąć nawet 400%.
Druk metodą CMYK opiera się na nakładaniu poszczególnych warstw farby, metodą rastrową. Mieszanie barw, metodą rozcieńczania nie jest w tym przypadku możliwe. Metoda rastrowa polega bowiem na nanoszeniu na materiał drukarski małych punktów posiadających 100% barwy. Punkty mogą przyjmować różną wielkość lub gęstość na jednolitym np. białym tle. Dla nasycenia barwy ma znaczenie także wzór nanoszonych kropek. W zależności o zamierzonego efektu, mogą one układać się na wzór szachownicy lub inny. Dzięki tej technice możemy otrzymać odpowiednie nasycenie barwy na papierze lub innym materiale.
Paleta barw CMYK została opracowana na potrzeby przemysłu poligraficznego, z myślą o jak najwierniejszym oddaniu naturalnych kolorów. W praktyce jednak łączenie barw tą metodą nie zapewnia otrzymania jednolitego czystego koloru. Dlatego też w grafice komputerowej CMYK nie jest często wybieranym modelem. Dla obrazów wyświetlanych na ekranie, znacznie lepiej sprawują się RGB i Adobe RGB.
Zmiana przestrzeni barw z RGB lub Adobe RGB jest problematyczna, ponieważ zakresy kolorów tych modeli nie pokrywają się w pełni ze sobą. Model CMYK jest znacznie bardziej ubogi w ilość barw. Dlatego też każda konwersja z RGB lub Adobe RGB jest stratna. W przypadku takiej zmiany część skali kolorystycznej zostanie obcięta a niektóre z barw mogą zostać przesunięte o kilka odcieni. Zmiana przestrzeni barw z RGB na CMYK w większości przypadków jest jednak konieczna. Jest to związane z większą praktycznością oraz tym, że dzięki zmianie na CMYK łatwiej jest przewidzieć jak będzie wyglądał wydrukowany obraz. Odpowiednio skalibrowane urządzenie drukujące oraz monitor zapewnią w takim wypadku wierne przeniesienie obrazu z komputera na materiał drukarski. Dlatego też praca na przestrzeni barwnej CMYK jest znacznie praktyczniejsza. I większość grafików zajmujących się poligrafią, stosuje właśnie ją. Również 32 bitowy zapis informacji o pikselu jest bardziej pojemny niż 24 bitowy stosowany w przypadku RGB.
Rozwinięciem palety barw CMYK jest CMYKOG. Urządzenia drukujące, oparte o ten model kolorów, opierają się bezpośrednio na CMYK, jednak zostały one rozszerzone o możliwość naniesienia barwy pomarańczowej oraz zielonej. Taka przestrzeń barw znaczniej bardziej odpowiada RGB niż klasyczny CMYK. W taki przypadku znacznie lepiej pracować na RGB, ze względu na brak strat powodowany konwersją na CMYK, ponieważ zatrzymujemy oryginalną informacje o kolorze, które mogą posłużyć do późniejszej pracy z obrazem.