Deepfake
Deepfake to technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję, używana do tworzenia lub modyfikowania treści wideo, dzięki czemu prezentuje coś, co w rzeczywistości nie miało miejsca. To fałszywe filmy lub nagrania dźwiękowe, które wyglądają i brzmią jak prawdziwe.
Jak dotąd amatorskie podrabianie zdjęć czy plików wideo, ograniczało się głównie do przeróbek twarzy celebrytów i zmuszania ich do mówienia zabawnych rzeczy. Jednak dziś praktycznie każdy może pobrać odpowiedni program i w wolnym czasie tworzyć przekonujące fałszywe filmy. Cały Internet jest pełen treści, z których tak naprawdę nie wiemy, co może okazać się prawdą, a co nie. Ludzie używają tego narzędzia często, aby stworzyć pogłoskę o nagłej śmierci, wypadku, zniszczyć czyjś związek fałszywym filmem o seksie lub zakłócić zbliżające się wybory.
Istniejąca już technologia pozwala tworzyć przekonujące, ale nie autentyczne treści audio i wideo, jednak szybko staje się ona coraz lepsza i bardziej rozwinięta. Oprogramowania do edycji zdjęć, takie jak Photoshop, od dawna były używane do fałszowania i przerabiania obrazów. Na rynku dostępne są aplikacje pozwalające na przerabianie twarzy, głosu i dopasowanie do nich mimiki bohatera filmu. Można na przykład stworzyć wideo, w którym polityk swoim głosem, zachowując całą naturalną mimikę i prezencję twarzy, mówi rzeczy, których nigdy nie powiedział. Takie programy to z jednej strony bardzo przydatne narzędzie pracy dla grafików komputerowych, czy osób zajmujących się projektowaniem stron internetowych. Jednak z drugiej, w niepowołanych rękach może stać się drogą do celu, aby kogoś upokorzyć czy skrzywdzić.
Ponieważ podróbki tworzone są przez sztuczną inteligencję, nie wymagają znacznych umiejętności, a realistyczne wideo może stworzyć prawie każdy. Do niebezpieczeństw Deepfake, należy zaliczyć to, że ludzie będą robić takie filmy na zamówienie oraz przestaną wierzyć w autentyczność jakiejkolwiek treści wideo w ogóle. Wraz z rozwijającą się technologią do tworzenia fałszywych treści, poszerza się także baza programów, które taką fałszywą treść wykrywają. Są one ciągle tworzone i unowocześniane, ponieważ jeśli nie będziemy w stanie wykryć fałszywych filmów, wkrótce będziemy zmuszeni nie ufać temu, co widzimy i słyszymy.
Internet pośredniczy teraz w każdym aspekcie naszego życia, a brak zaufania do wszystkiego, co widzimy, może doprowadzić do tragedii. Niedługo, nikt nie będzie mógł się ustrzec przed skompromitowaniem albo ośmieszeniem. Zagrożenie stanie się realne dla każdego z nas. Może dojść do sytuacji, w której nielubiący nas kolega, wrzuci do sieci nieprawdziwy filmik, z nami w roli głównej. Na szczęście, wiedza na temat Deepfake jest coraz bardziej powszechna i dostępna. W skutek tego, społeczeństwo uczy się stosować zdrowy rozsądek i krytyczne myślenie, gdy widzi obraz, którego treść wydaje się być mało prawdopodobna. Przeglądając treści internetowe, należy być roztropnym i mieć na uwadze, jak programy, które początkowo miały na celu pomagać i wspierać ludzką pracę, szybko zmieniły swoje pozytywne zastosowania.