Jak działa stabilizacja optyczna w aparacie?
Stabilizacja optyczna w aparacie fotograficznym to niezwykle przydatna funkcja. Pozwala uratować idealne ujęcie, kiedy drgnie nam ręka, obsunie się stopa lub ktoś nas szturchnie. Dzięki jej zastosowaniu możemy ograniczyć ryzyko zrobienia poruszonych zdjęć.
Niewyraźne ujęcie może się zdarzyć w dwóch przypadkach. Jeśli poruszy się fotografujący albo fotografowane obiekty. Warto wiedzieć, że stabilizacja obrazu pomoże tylko w tym pierwszym przypadku. Niestety nie wyostrzy przejeżdżających samochodów ani przelatujących ptaków.
Rodzaje stabilizacji optycznej (OIS)
Możemy wyróżnić trzy sposoby stabilizacji obrazu:
- optyczne, które polegają na korygowaniu położenia matrycy światłoczułej lub układu optycznego,
- elektroniczne, które skracają czas naświetlania w zamian za wzrost czułości,
- zewnętrzne to żyroskopowo stabilizowana podstawa aparatu.
Stabilizacja optyczna obrazu w aparacie
Stabilizator obrazu jest to układ, który zapobiega poruszeniu zdjęcia w wyniku drgań aparatu. Jest to szczególnie istotne, jeśli stosujemy długie czasy naświetlania albo duże przybliżenie obiektu. Stabilizacja to więc utrzymanie drogi, którą pokonuje światło na matrycę w momencie robienia zdjęcia. Dzięki takiej funkcji aparatu nie musimy nosić ze sobą statywu ani stosować wysokiego ISO.
Wśród najpopularniejszych firm produkujących aparaty, stabilizatory kryją się pod różnymi nazwami, np. anti shake, vibration reduction czy image stabilizer. Wszystkie jednak mają to samo zastosowanie.
Jak działa optyczny stabilizator obrazu?
Za proces usuwania niepożądanych drgań jest odpowiedzialny czujnik żyroskopowy. W danym momencie kieruje on soczewki w odwrotną stronę, dzięki temu drgania są zneutralizowane i powstaje czysty obraz.
Obraz jest tworzony w przetworniku aparatu i właśnie nim steruje czujnik. W efekcie odpowiedniego nakierowania soczewek aparatu czujnik przywraca pole widzenia na środek matrycy.
Kiedy stabilizator obrazu szczególnie się przyda?
Warto mieć aparat wyposażony w optyczną stabilizację obrazu, szczególnie kiedy robimy zdjęcia dynamiczne. Taka funkcja przyda się podróżnikom, którzy chcą zrobić zdjęcie górskiego szczytu z dużym przybliżeniem albo stoją na ruchomym piasku na plaży. Stabilizacja jest również niezbędna np. fotografom ślubnym czy eventowym, którzy nie dość, że muszą ostro uchwycić poruszające się obiekty, to jeszcze środowisko robienia zdjęć nie sprzyja skupieniu. Wtedy więc łatwo o drżenie ręki.
Optyczne stabilizatory obrazu można znaleźć w aparatach większości znanych marek. Jeśli zastanawiamy się nad jego kupnem, to warto postawić na następujące modele: Nikon Coolpix P900, Panasonic Lumix DMC-FZ1000 albo Sony Cyber-shot DSC-H400.
Lepszy sprzęt na pewno wpłynie na jakość naszej pracy, więc jest duże prawdopodobieństwo, że będziemy bardziej zadowoleni ze zdjęć, które wychodzą spod naszej ręki i oka.