Firmy

Jak powstaje bokeh w aparatach smartfonów?

Zdjęcia z rozmytym tłem zyskują ostatnio na popularności. Efekt bokeh można osiągnąć nie tylko za pomocą lustrzanki, ale również za pomocą smartfona.

Rozwój technologiczny umożliwia osiągnięcie ciekawych efektów fotograficznych nie tylko za pomocą profesjonalnego sprzętu foto, ale również za pomocą smartfonów. Jednym z ciekawszych efektów jest bokeh, czyli efekt rozmycia tła. Polega na nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości, uwiecznionych na zdjęciu. Szybko podbił serca użytkowników, a tym samym media społecznościowe.

Jak działa bokeh?

Bokeh jest efektem fotograficznym, którą jest wykorzystywany do zmiany prezentacji obrazu. Bierze swój początek w obiektywie, w którym niezbędna jest soczewka, która może zmieniać ostrość. Rozmywa część obrazu i dodaje flarę obiektywu. Początkowo można go było osiągnąć jedynie za pomocą sprzętu fotograficznego, lecz od niedawna efekt ten można osiągnąć również w smartfonach.

Bokeh w smartfonach działa na dwa sposoby: może wykorzystywać do tego podwójny aparat telefonu i jego funkcje albo na zasadzie stricte programistycznej, czyli za pomocą aplikacji i uzyskania efektu już po zrobieniu zdjęcia.

W uzyskaniu dobrej jakości efektu rozmycia tła w smartfonach kluczową rolę odgrywa podwójny aparat. Dwuobiektywowy system aparatu imituje efekt, jaki normalnie moglibyśmy uzyskać wyłącznie przy użyciu lustrzanki z drogim, jasnym obiektywem. Wykorzystywany jest do zbierania podstawowych informacji o głębi, a dane te są używane do precyzyjnego nakładania efektu rozmycia tła na zdjęciach.

Chcąc zaoferować jak najlepszy efekt bokeh, producenci dodają podwójne aparaty nie tylko główne, ale również przednie. Przedni podwójny aparat jest wyposażony w dwa sensory: jeden rejestrujący szczegóły obrazu i drugi przetwarzający informacje o głębi ostrości. Umożliwiają one zrobienie selfie z naturalnym efektem rozmycia tła.

Efekt malowniczego rozmycia tła i symulacji głębi ostrości można osiągnąć również w inny sposób – za pośrednictwem specjalnych aplikacji (na zasadzie filtra). Umożliwiają one ustawienie punktu ostrości oraz dostosowanie głębi już po zrobieniu zdjęcia. Opcje te będą dostępne zazwyczaj już z poziomu domyślnej aplikacji aparatu. Wystarczy na zrobionym zdjęciu kliknąć na obiekt, pozostać wyostrzony na pierwszym planie i dobrać odpowiedni stopień rozmycia tła.

Ograniczenia technologii

Ta technologia wciąż jest w fazie raczkowania i pomimo tego, że rezultaty efektu bokeh są dla wielu użytkowników satysfakcjonujące, to bardziej wprawione i wymagające oko może zwrócić uwagę na zafałszowane rozmieszczenie rozmycia w kadrze oraz różnego rodzaju niepożądane efekty, które pojawiają się, gdy system nie może poradzić sobie z daną sceną.

W przypadku słabiej dopracowanych rozwiązań błędna identyfikacja głównego obiektu prowadzi do dziwnie wyglądających zdjęć – nieostre włosy, rozmazana część twarzy albo pozbawione rozmycia elementy tła.

Ponadto w przypadku smartfonów z podwójnym aparatem urządzenie samoczynnie wyłączy podwójny aparat wspomagający osiąganie efektu bokeh podczas fotografowania przy bardzo wysokich czułościach, korzystania z lampy błyskowej, wykonywania zdjęć seryjnych, czy fotografowania w formacie 4:3.

Efekt bokeh wprowadził do mobilnej fotografii sporą rewolucję, która coraz bardziej zaciera granicę między fotografią amatorską a zawodową. Może efekt nie jest jeszcze idealnie dopracowany, ale ze względu na jego popularność z pewnością są przed nim dobre perspektywy.