Jaki tablet graficzny wybrać?
Popularność aparatów cyfrowych dała fotografom nowe możliwości. Zamiast tradycyjnej ciemni, dziś stosujemy ciemnię cyfrową, dzięki czemu możliwości retuszu zdjęć stają się jeszcze większe. Programy graficzne takie jak GIMP czy Photoshop umożliwiają fotografom dowolne przerabiane zdjęć. Ich rozbudowane funkcje i narzędzia pomocne są także grafikom tworzącym obrazy od podstaw. Intuicyjny interfejs użytkownika jest jednym z tych elementów, które znacznie ułatwiają pracę, ale oprócz samego oprogramowania, przydatny może okazać się również dobry sprzęt. Zwykła myszka komputerowa nie zawsze jest wygodnym rozwiązaniem. Podczas wielu prac doskonale sprawdzić się może również tablet graficzny.
Zastosowanie tabletu
Tablet graficzny jest urządzeniem wskazującym stworzonym specjalnie do usprawnienia pracy w programach graficznych. Dzięki niemu rysowanie oraz precyzyjny retusz stają się dużo łatwiejsze. Każdy zestaw składa się z samego tabletu jak i odpowiedniego rysika. Rysiki zazwyczaj zbliżone są wyglądem do długopisu. Oprócz położenia rysika na tablecie, urządzenie zapisuje także siłę nacisku, dzięki czemu może bardzo dokładnie przenosić ruchy ludzkiej dłoni do programów graficznych. Znacznie ułatwia to tworzenie cyfrowych rysunków od podstaw. Oczywistą zaletą jest także możliwość łatwego przeniesienia swojego podpisu do postaci cyfrowej. Z tabletów graficznych korzystają również ludzie tworzący rysunki techniczne, tacy jak architekci oraz inżynierowe. Łatwość w operowaniu rysikiem znacznie ułatwia operowanie skomplikowanymi programami jak AutoCAD.
Czy warto kupić tablet?
Przed zakupem tabletu graficznego powinniśmy zadać sobie pytanie: czy jest on nam potrzebny? Jeśli zajmujemy się grafiką komputerową lub fotografią zawodowo, z pewnością w pewnym momencie zacznie być on niezbędnym wyposażeniem studia. Zaleta tabletu, w postaci, możliwości regulacji siły nacisku, jest niezbędna podczas tworzenia cyfrowych szkiców oraz bardziej skomplikowanych obrazów. Myszka niestety nie potrafi sobie poradzić z tym zadaniem i wszystkie linie, tworzone za jej pomocą, będą miały taką samą grubość oraz nasycenie. Aby wybrać inne, należy nieustannie zmieniać ustawienia, co znacznie wydłuża pracę. Dodatkowo istotną cechą tabletu jest możliwość wykonywania bardzo płynnych ruchów z czym myszka nie radzi sobie najlepiej. Malowanie, rysowanie lub zaznaczanie skomplikowanych elementów z zastosowanie tabletu graficznego jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Jednak do drobnego retuszu, na potrzeby amatorskie, lepsza myszka może okazać się wystarczająca. Nawet droższa niż standardowe urządzenie, nadal będzie ona tańsza niż tablet z niższej półki.
Zakup tabletu może okazać się również niepotrzebny, jeżeli nasze zajęcie to głównie projektowanie szat graficznych stron internetowych bądź materiałów poligraficznych. Specyfika tworzenia grafik tego typu, w większości nie wymaga ani utrzymania odpowiedniego nacisku punktu wskazującego ani też płynnych, swobodnych ruchów. Wygoda pracy w tym środowisku również jest większa, jeśli używamy myszki, ponieważ z reguły polega ona na tworzeniu prostych, foremnych elementów i odpowiednim umiejscawianiu ich poprzez przesuwanie w określone miejsce.
Na co zwrócić uwagę podczas kupna?
Pierwsze odczucia związane z użytkowaniem sprzętu mogą znacząco wpłynąć na naszą dalszą pracę z nim, dlatego też bardzo ważne jest zakup odpowiedniego tabletu. Tańsze produkty bardzo często nie zapewniają pełni możliwości jakie są oferowane przez droższe wersje. Kupując tablet warto wybierać format dopasowany do naszego urządzenia. Oczywiście im większy format, tym precyzja ruchów będzie większa, jednak nie zawsze jest to konieczne. Ważne jest także dobranie rozmiaru tabletu do rozmiaru monitora oraz zakres naszej pracy. Do wykonywania drobnych poprawek i retuszu w zupełności wystarczy mniejszy format. Do wykonywania rysunku cyfrowego od postaw, gdzie często trzeba rysować długie kreski i obszerne figury, przyda się natomiast tablet o dużym formacie. Dobierając urządzenie pod rozmiar monitora powinniśmy się kierować następującymi wskazówkami. Tablet formatu A3 używany powinien być jeśli korzystamy z rozdzielczości 1920×1200 lub większej oraz na wielu monitorach. A4 w przypadku rozdzielczości 1920×1080. A5 będzie dobrym rozwiązaniem dla rozdzielczości w granicach od 1366×768 do 1920×1080, natomiast najmniejszy format tabletu sprawdzi się przy obsłudze mniejszych rozdzielczości ekranu. Wytyczne te nie są jednak ścisłe. Jest to tylko jeden z elementów, którymi powinniśmy się kierować, ale warto także w tym przypadku uwzględnić własną wygodę oraz preferencje. Drugim ważnym aspektem przy wyborze tabletu graficznego jest jego rozdzielczość oraz liczba wykrywanych poziomów nacisku. Oczywiście im większa rozdzielczość tym lepiej, jednak 2500 lpi, czyli 2500 linii na cal, jest dostatecznie dobrym wynikiem, i wybierając taki tablet nie odczujemy większych ograniczeń w amatorskich pracach. Ilość poziomu nacisku wynosi zazwyczaj 1024, w przypadku niższej i średniej klasy urządzeń i podobnie jak wyżej, do amatorskich zastosowań będzie ona wystarczająca.