Firmy

Najlepsze krzesło dla grafika

Stanowisko pracy w nowoczesnym biurze - biurko, fotel biurowy, komputer

Praca grafika wiąże się najczęściej z długimi godzinami spędzonymi przy biurku i ekranie komputera. Aby zminimalizować skutki długiego siedzenia, przed zakupem krzesła do home office lub firmowego biura, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Odpowiednie krzesło zminimalizuje ryzyko wystąpienia dolegliwości zdrowotnych

Codzienna, wielogodzinna praca przy biurku ma negatywny wpływ na zdrowie. Do najczęściej występujących dolegliwości należą bóle kręgosłupa i głowy, a także związane z nim pogorszenie samopoczucia. Praca siedząca może skutkować również problemami z układem krążenia.
Tego typu problemy mogą natomiast niekorzystnie odbić się na jakości i efektywności czasu spędzanego w pracy, gdzie szczególne istotna jest koncentracja i kreatywność.

Z tych powodów, podczas gdy codziennie przy biurku spędzamy kilka lub więcej godzin, warto zdecydować się na zakup odpowiedniego krzesła.

Po pierwsze: ergonomia

Pierwszy ważny aspekt, to zadbanie o odpowiednią ergonomię czy przystosowanie krzesła do własnych możliwości psychofizycznych,
Obecnie ergonomiczne krzesło nie oznacza tylko możliwości regulacji jego wysokości, ale oferuje znacznie więcej możliwości, w tym opcje regulacji głębokości siedziska czy wysokości samego oparcia.

Niezależnie od liczby spędzanych przy biurku godzin, szczególnie istotne jest odpowiednie podparcie kręgosłupa lędźwiowego. Krzesło powinno być również wyposażone w mechanizm synchroniczny, który reguluje prace siedziska i oparcia, dopasowując się do aktywności osoby siedzącej.
W przypadku czasu pracy, który przekracza 8 godzin dziennie, najlepiej zdecydować się na model z wysokim oparciem, a także regulowanym zagłówkiem.

Po drugie: idealne dopasowanie do użytkownika

Wybór ergonomicznego fotela do pracy to dopiero pierwsza kwestia. Kolejny ważny aspekt to dopasowanie krzesła do indywidualnych predyspozycji, w tym występujących dolegliwości fizycznych.

Podczas zakupu siedziska polecane jest jego wcześniejsze wypróbowanie i sprawdzenie pod kątem wygody, a także dopasowania do parametrów fizycznych. Istotna jest jego wysokość – stopy podczas siedzenia powinny swobodnie stać na podłodze. Warto wziąć pod uwagę także szerokość siedziska oraz wysokość oparcia, które powinno podpierać całe plecy. Ważne jest również, aby dopasować również poziom, na jakim znajdują się podłokietniki, do wysokości biurka. Poręcze powinny znajdować się pod blatem.

Po trzecie: rodzaj wypełnienia oraz materiał obicia

Zakup krzesła wiąże się również z wyborem materiału obicia. Wybierać można spośród materiałów naturalnych i syntetycznych. Każdy z nich odznacza się innymi zaletami i wadami. Podczas wyboru rodzaju dla siebie, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich trwałość i odporność na zabrudzenia, ale również fakt, jak zachowują się podczas kontaktu ze skórą. Do pracy siedzącej polecane są materiały, które zapewniają odpowiedni przewiew, co zapobiega przegrzewaniu się pleców.

Warto wziąć pod uwagę także własne potrzeby, np. alergię na tkaniny i barwniki, a także preferencje dotyczące twardości wypełnienia