Firmy

Najlepsze oraz najpopularniejsze darmowe programy do grafiki 3D

Tworzenie grafiki 3D jest dziś nie tylko domeną gier komputerowych, tak jak miało to miejsce jeszcze do niedawna. Obecnie także przemysł filmowy korzysta z pomocy grafików, aby tworzyć swoje dzieła. Trójwymiarowe rendery coraz bardziej się rozpowszechniają, także w reklamie. Dlatego też warto zapoznać się z podstawami tworzenia grafiki trójwymiarowej. Dzięki kilku popularnym, dostępnym za darmo programom, mamy obecnie taką możliwość. W tym tekście postaramy się krótko przedstawić kilka najpopularniejszych z nich.

MachStudio Pro

Machstudio Pro

MachStudio Pro to doskonałe, profesjonalne narzędzie, które do niedawna było dostępne jedynie odpłatnie. Zaawansowana technologia, korzystająca w wydajny sposób z możliwości mocy obliczeniowej współczesnych kart graficznych, pozwala na renderowanie obiektów w czasie rzeczywistym. Opcja ta jest jedną z najlepszych cech programu. Dzięki możliwości oglądania wprowadzanych zmian na bieżąco, możliwe jest dokonywanie bardzo precyzyjnych poprawek.

MachStudio Pro jest idealnym oprogramowaniem zarówno do tworzenia grafiki 3D od podstaw, jak również do tworzenia animacji z już istniejących model, a także do dodawania poszczególnych efektów. Zaletą programu jest też bogate, bardzo rozbudowane i dynamiczne środowisko pracy. Dzięki temu praca w nim jest dużo sprawniejsza niż w przypadku produktów konkurencyjnych. Kolejna mocną stroną jest interfejs użytkownika, który w bardzo łatwy sposób można dopasować do swoich potrzeb. Jest to bardzo ważny element, ponieważ program posada tak wiele narzędzi, że bez niego praca byłaby nieefektywna i zajmowała dużo czasu.

Blender

Blender 3D

Blender jest jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia i edycji grafiki 3D. Pakiet Blender jest w pełni darmowym produktem, a co więcej, stoi on na naprawdę wysokim poziomie, dzięki czemu często porównuje się go do porduktów komercyjnych, takich jak chociażby 3ds Max. Wiele osób decyduje się także na korzystanie z Blendera, ponieważ bardzo dobrze radzi on sobie z obsługiwaniem słabszych konfiguracji sprzętowych.

Funkcjonalność oraz ilość narzędzi stoi na bardzo wysokim poziomie. Zaskoczeniem dlatego mogą być jego małe rozmiary. Ponadto program, oprócz tworzenia i edycji obiektów 3D, umożliwia także tworzenie interaktywnych prezentacji, które mogą nawet przyjmować postać prostych gier komputerowych. Dla niektórych użytkowników problemem może być nietypowy interfejs. Ciężko jednak jednoznacznie uznać to za wadę, ponieważ wiele osób uważa, że praca z nim sprawia trudności jedynie na początku przygody z tym oprogramowaniem. Doświadczeni użytkownicy twierdzą natomiast, że dzięki możliwości równoległej pracy klawiatury i myszki, obsługa interfejsu jest znacznie lepsza niż w innych programach. Dodatkowym plusem Blendera jest ogromne wsparcie społeczności, wynikające bezpośrednio z jego dużej popularności w naszym kraju.

DAZ Studio

DAZ Studio 3D

DAZ Studio to program stworzony w celu modelowania oraz renderowania modeli postaci w 3D. Oczywiście doskonale sprawdza się także w tworzeniu innych obiektów oraz fotorealistycznych scen, krajobrazów, a także budowli. Renderowanie stworzonych prac można przeprowadzić programowo lub w OpenGL.

DAZ Studio oferuje także wiele narzędzi wspomagających tworzenie animacji oraz projektowanie wirtualnych środowisk. Wszystkie one działają w trybie fly-throughs, co niewątpliwie jest dużą zaletą. Interfejs użytkownika jest zbudowany w bardzo prosty sposób. Dzięki temu obsługa programu jest bardzo intuicyjna i łatwo jest odnaleźć wszystkie niezbędne funkcje. Warto także nadmienić, że wszystkie panele można dowolnie konfigurować aby dopasować je do swoich preferencji. Ponadto DAZ Studio zawiera szereg narzędzi do kontrolowania oświetlenia, zmiany perspektywy, skalowania i morfowania animowanych obiektów. Program zawiera także biblioteki podstawowych kształtów i przystępny dla każdego samouczek. DAZ Studio do działania potrzebuje klucza, który jednak otrzymamy po bezpłatnym zarejestrowaniu się na stronie producenta.

Google SketchUp

SketchUp

Google SketchUp to oprogramowanie przygotowane przez giganta z Mountain View. Domyślnie służy ono do tworzenia trójwymiarowych obiektów, które następnie można by umieszczać w aplikacji Google Earth. Jednak dzięki możliwości eksportowania projektów do plików w formatach takich jak JPG, TIF, BMP czy PNG, znajduje on także zastosowania i tworzeniu innych modeli. Funkcjonalność programu nie jest jednak rozbudowana w tak atrakcyjny sposób jak w innych programach tego typu. Darmowa wersja jest przeznaczona głównie do nauki i zabawy. Nie znajdzie ona niestety zastosowania w poważniejszych projektach. Interfejs jest wręcz banalny i prostota obsługi jest właściwie jedynym plusem tego programu.

POV-Ray

POV-Ray

POV-Ray, czyli inaczej: Persistence of Vision Raytracer jest pogramem wieloplatformowym, napisanym dla wielu systemów operacyjnych. Udostępniany jest on na zasadach otwartego kodu renderer. POV-Ray buduje obraz metodą śledzenia promienie. Bazą do postania programu był DKBTrace. Jednak mimo to twórcy czerpali rozwiązania użyte w ich oprogramowaniu także z innych źródeł. Dzięki temu posiada ona wiele zalet swoich pierwowzorów.

POV-Ray buduje sceny opisane w jego rodzimym języku. Warto jednak wspomnieć, że bazują one na wykorzystaniu wielu prostych obiektów geometrycznych. Dodatkowo język programu pozwala na wykorzystywanie instrukcji warunkowych oraz pętli, a także zmiennych i tablic. Pozwala to na tworzenie bardziej skomplikowanych krajobrazów. Dodając do tak stworzonych powierzchni zjawiska atmosferyczne, efekty powierzchniowe i odpowiednie oświetlenie, można stworzyć bardzo realistyczną pracę, odzwierciedlającą wiele szczegółów. Niektórych użytkowników może jednak przerazić, wydawałoby się prosty interfejs, który w rzeczywistości jest dość trudny do opanowania. Jednak wynika to w znacznym stopniu z rozbudowanych funkcji i narzędzie programu.

Jak widać na powyższym zestawieniu, trudno jest wybrać idealny program do tworzenia uniwersalnych prac. Dlatego też trzeba doskonale wiedzieć co właściwie chcemy osiągnąć. Pozwoli nam to na dużą oszczędność czasu. Darmowe oprogramowanie pozwala na w pełni profesjonalną obróbkę 3D. Wybierając odpowiedni program będzie mogli otrzymać taki rezultat jaki zamierzaliśmy nie tracąc niepotrzebnie czasu na szukanie niezbędnych funkcji lub narzędzi.