Firmy

Odszumianie zdjęć

szum -fotografia

Z: Wikipedia

Szumami nazywamy różnokolorowe plamki, które szpecą zdjęcie. Zaszumione zdjęcie zwykle powstaje przy użyciu tańszego aparatu fotograficznego, aczkolwiek można je także spotkać robiąc zdjęcia aparatem droższym, ale przy słabym świetle oraz z ustawioną dużą czułością ISO. Szum powstaje także poprzez gęstsze rozmieszczenie pikseli na matrycy, co powoduje, że otrzymuje ona mniej światła. Warto zaznaczyć, że szum powstaje już przy ustawieniach czułości ISO 200.

Jedną z opcji odszumienia zdjęcia jest odpowiednie ustawienie parametrów aparatu fotograficznego tuż przed wykonaniem zdjęcia, lecz ten sposób nie zawsze pozwala na 100% odszumienie. Najprostszym sposobem jest więc odszumienie zdjęcia na etapie postprocessingu, za pomocą programów komputerowych.

Na rynku istnieje wiele programów przeznaczonych do odszumiania zdjęć. Najbardziej popularnym jest Neat Image. Oferuje on mnóstwo opcji ustawień, pozwalających na wybór siły odszumienia nie tracąc przy okazji zbyt wielu szczegółów zdjęcia. Dużym plusem jest opcja ściągnięcia ustawień profili kilkuset aparatów fotograficznych, które pozwolą na łatwiejsze odszumienie zdjęć. Program spotkamy w wersji przeznaczonej dla domu (płatna) oraz jako plug-iny dla tak popularnych programów graficznych jak Photoshop czy Lightroom.

Kolejnym programem do odszumiania wartym polecenia jest Noiseware, pochodzący z firmy Imagenomic. Tutaj każde znajdziemy trzy odmiany, w tym darmową o nazwie Community, i płatną o nazwie Professional. Noiseware jest nie tylko plug-inem do Photoshopa, ale i samodzielną aplikacją pozwalającą na odszumienie zdjęć bez straty ich jakość, czyli bez efektu rozmazania. Darmowa wersja pozbawiona jest opcji seryjnej obróbki zdjęć czy możliwości zapisu informacji o pliku jako plik EXIF.

Polecić można także program Noise Ninja, lecz praca z nim może przysporzyć nieco kłopotów z powodu mało intuicyjnego menu. Tutaj także znajdziemy samodzielny program oraz wtyczkę do Adobe Photoshop. Noise Ninja jest płatny zarówno w wersji profesjonalnej, jak i domowej.

Dfine jest kolejnym programem, jednakże występującym jedynie w wersji wtyczki do programu Adobe lub Apple Aperture. Mnogość ustawień pozwala na skuteczną redukcję szumów. Program spotkamy jedynie w wersji płatnej, a jego cena może odstraszyć przeciętnego zjadacza chleba.

Z programów bardziej zaawansowanych oraz oferujących bardzo dużo możliwości polecić można Helicon Filter, za którego licencję zapłacimy grosze. Program jest intuicyjny i prosty w obsłudze.