Firmy

Perspektywy zastosowania e-papieru

epapierowy czytnik na tle zadrukowanych kartek

E-papier znany również pod nazwą papieru elektronicznego, jest rodzajem wyświetlacza, który sposobem wyświetlania i elastycznością pretenduje, aby imitować papier. Dwie podstawowe właściwości e-papieru to tworzenie notatek za sprawą odpowiedniego narzędzia – elektrycznego „ołówka” oraz wyświetlanie na jego powierzchni elektronicznie zapisanego tekstu. Jakie jeszcze zastosowanie może mieć e-papier?

Powstanie e-papieru

Za pierwszego twórcę papieru elektronicznego uznaje się Nicholasa Sheridona, który związał się zawodowo z kalifornijskim centrum technicznym Xerox Palo Alto Research Center. Sheridon swój pierwszy pomysł związany z e-papierem zrealizował w 1975 roku, wykorzystując kulki magnetyczne i dwie folie, gdzie jedna z nich przewodziła prąd elektryczny. Ww. kulki miały dwa kolory – z jednej strony były czarne, zaś z drugiej – białe. Wynalazca wprasował je między folie, a białym kolorem umieścił wszystkie na spodzie. W momencie przyłożenia do folii, która przewodziła prąd pola elektrycznego, kulki odwracały się ukazując czarną stronę. Wówczas wydawało się, że są jedynie śladem pisma na arkuszu papieru. Wraz z przyłożeniem pola elektrycznego następowało odwrócenie, a napis się ścierał.

Rozkwit w temacie papieru elektronicznego nastąpił w latach 90. za sprawą modyfikacji, jakie w projekcie Sheridona zastosował Joseph Jacobson. Innowacja polegała na zastąpieniu biało-czarnych kulek przez kapsułki, które w środku były naładowane elementami. Z biegiem czasu projekt ewoluował i elementy zastąpił biały pigment naładowany dodatnio, a także czarny naładowany ujemnie. Wraz z działaniem przewodnika elektrycznego pigmenty zaczęły się przemieszczać, tworząc przy tym pożądany oraz. Dzięki wprowadzonym innowacjom łatwiej było kontrolować to, co zostało zapisane na e-papierze, a sam produkt stał się dużo bardziej poręczny i praktyczny. Co najważniejsze dostosowano go do międzynarodowego użytku.

Zastosowanie e-papieru

Najbardziej znanym zastosowaniem papieru elektronicznego jest zastąpienie zwykłej kartki przez ekran elektroniczny, a także możliwość pisania przy pomocy specjalnych rysików czy elektronicznych ołówków. Technologia ta może także zrewolucjonizować produkcję wyświetlaczy telefonów komórkowych. Dzięki niej urządzenia zużywają znaczniej mniej energii, co bezpośrednio przekłada się na dłuższą żywotność baterii. Niemal bliźniacze rozwiązania stosuje się również przy produkcji zegarków elektronicznych.

Najbardziej spektakularne zmiany zachodzą jednak na rynku wydawniczym. Papier elektroniczny w związku ze swoją pojemnością oraz możliwością podłączenia do Internetu, może stać się w niedalekiej przyszłości substytutem tradycyjnego druku. Dzięki temu rozwiązaniu całe wydanie czasopisma, a nawet jego prenumerata mogą znaleźć się na jednym urządzeniu. Zatem oprócz względów ekonomicznych za e-papierem przemawia także ekonomia. Z całą pewnością inwestowanie w ten rodzaj technologii jest jak najbardziej uzasadnione.