Pixel art
Pixel art to odmiana grafiki rastrowej. Do tworzenia tego rodzaju efektów graficznych wykorzystywane są programy edytujące pojedyncze piksele (Paint, Paint Shop Pro, GIMP). Pixel art operuje skromną paletą barw ze względu na swą historię – dawniej pixel art był szeroko wykorzystywany na urządzeniach o niskich możliwościach w porównaniu z obecnymi.
Powstawanie pixel artu to rysowanie piksel po pikselu danego obrazu. Podstawowe techniki, jakimi posługuje się ta odmiana grafiki, to antyaliasing oraz dithering. Pierwsza z technik polega na wygładzaniu ostrych krawędzi obrazu. Z kolei dithering to nic innego jak pomieszanie kolorów polegające na ich naprzemiennym umieszczaniu obok siebie. Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy efekt naturalnej zmiany kolorów. Dwie techniki wymagają sporych umiejętności, mimo, że od czasu powstania pixel artu grafika komputerowa rozwinęła się w olbrzymim tempie, uzyskując niezwykłe możliwości i zdumiewające efekty.
Aby stworzyć pixel art, trzeba zacząć od lineartu, tj. pixel artu barwy czarnej, by następnie dodać obrazowi kolory i efekty.
Popularnymi formatami, w jakich zapisywane są pixel arty, to PNG i GIF, czyli formaty bezstratne, nie obniżające jakość zapisanego obrazu.
Dawniej pixel arty na szeroką skalę wykorzystywano w grach komputerowych oraz telefonach komórkowych, które posiadały niewielkie możliwości graficzne. Obecnie moda na pixel arty zdaje się powracać, być może ze względu na sentyment wobec starych komputerów. Pixel arty są nadal z powodzeniem stosowane we współczesnych grach komputerowych.