Przegląd drukarek 3D
Drukarki 3D stają się coraz popularniejsze, a ich celowość ich stosowania zaczynają dostrzegać nawet niedowiarkowie. Jednak kiedy mowa jest o drukarkach 3D, większość z nas wyobraża sobie zaawansowane drukarki w kosmicznych cenach, niedostępne dla przeciętnego zjadacza chleba. Nie musi tak być, gdyż na rynku jest wiele tańszych drukarek, których możemy używać w domowym zaciszu.
Oto krótki przegląd drukarek 3D dostępnych na rynku zagranicznym i Polskim, ten pierwszy wzorowany jest na przeglądzie serwisu engadget.com:
- Firma: 3D Systems, drukarka: CubeX, cena: od 2,499 do 3,999 dolarów. Drukarki firmy 3D Systems są na rynku już od wielu, wielu lat. CubeX, drukarka w kształcie kwadratu, została zaprezentowana na rynku rok temu, i potrafi drukować w trzech kolorach. Zaletą jest możliwość wydrukowania przedmiotu o wielkości piłki do kosza. Jako materiału drukującego urządzenie używa polimeru PLA (polilaktyd) lub tworzywa sztucznego ABS. Drukarka posiada także dotykowy interfejs.
- Firma: Bits From Bytes, drukarka: 3DTouch, cena: od 3,490 do 4,370 dolarów. Firma Bits From Bytes została w 2010 roku zakupiona przez 3D Systems. Drukarka 3D Touch oparta jest na open source’owym projekcie RepRap (w Polsce ich ceny wahają się od 2 do 3 tysięcy złoty), w którym odbiorca dostaję drukarkę w częściach, do złożenia, lub w całości. Projekt zakłada również ściągnięcie informacji (ogólnie dostępnych) odnośnie budowy takiej drukarki i wydrukowania sobie tych części samemu. 3DTouch również posiada dotykowy interfejs. Minusem jest brak podgrzewanej platformy, plusem roczna gwarancja i przezroczyste obramowanie, doskonale nadające się do lekcji poglądowej.
- Firma: Eventorbot, drukarka: Eventorbot, cena: od 300 do 500 dolarów (części) lub 799 dolarów (całość). Drukarka ta jest projektem zapoczątkowanym na Kickstarterze, i reklamowana jest przez twórcę jako „idealna dla początkujących”. Plusem jest niski koszt produkcji takiej drukarki. Informacje dot. budowy urządzenia są ogólnodostępne, dlatego też możliwe jest wydrukowanie jej w domu (80% części jest do wydrukowania). Urządzenie przypomina ramię robota z hydraulicznymi przewodami. Posiada solidną ramę odporną na wibracje. Plany do ściągnięcia: http://reprap.org/wiki/File:Blue_print.skp
- Firma: Deltamaker, drukarka: Deltamaker, cena: 1,999 dolarów. Jest to elegancka drukarka oparta na kształcie delty, która początek swój wzięła rok temu jako projekt na Kickstarterze. Do wyboru ma wiele kolorów filamentów, jak czarny, srebrny, czerwony, naturalny, jasnozielony, magenta, neonowy niebieski, czy żółty. Każda szpula ważąca 1 kg.
Ranking drukarek 3D sporządzony m.in. przez serwis toptenreviews.com.
- Ultimaker 2, drukarka, która znalazła się na pierwszy miejscu rankingu. Jej cena: 2,999.99 dolarów. Jej zaletą jest bardzo szybki druk połączony z precyzją wykonania, pozwalający na wykonywanie szczegółowych modeli. Wadą jest brak Wi-Fi oraz drewniana rama konstrukcyjna.
- CubeX, wspomniana już na początku, znalazła się na 2-gim miejscu. Jej zaletą są duże i wielokolorowe wydruki, wadą – brak kompatybilności szpul z filamentem innych firm.
- Lulzbot TAZ 4, czyli trzecie miejsce. Zaletą jest duża przestrzeń służąca do drukowania, wysoka rozdzielczość oraz bardzo dobra prędkość. Minus – tylko jedna głowica drukująca jeden kolor naraz.
W zestawieniu nie mogło zabraknąć także polskich drukarek 3D:
- ZMorph, której twórcą jest Przemysław Jaworski, jest drukarką opartą na projekcie RepRap, czyli każdy może sobie wydrukować do niej części. Plusem jest solidna rama odporna na wibracje, możliwość zmiany głowicy oraz komora grzejna, pozwalająca na drukowanie modeli z ABSu
- Unique Design, firma oferująca dwa modele drukarek 3D: opartą na RepRap Prusa Mendel i BiBONE, z objętością zadruku wynoszącą aż 30x30x30 cm. Drukarki te charakteryzują się solidnie wykonaną i stabilną ramą.
- CB-printer.com, oferująca drukarki do użytku domowego, produkowane seryjnie, wykonane z aluminium, co jest ewenementem w świecie drukarek 3D. Każda waży 8,2 kg i śmiało konkuruje z zagranicznymi produkcjami.