Rodzaje drukarek do papieru
Urządzenia drukujące są obecnie powszechnie dostępne i wykorzystywane zarówno w biurach, i jak i w domach. Drukarki różnią się między sobą sposobem działania, wykorzystywaną technologią oraz jakością wydruku. To, jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób i jak często zamierzamy z niego korzystać.
Drukarki atramentowe i żelowe
Do najpopularniejszych urządzeń drukujących należą drukarki atramentowe i laserowe. Działanie tych pierwszych polega na wyrzucaniu atramentu za pomocą głowicy drukującej z prędkością nawet 100 km/h. Krople tuszu trafiają na papier, a głowica drukująca przesuwa się poziomo, tworząc kolejne linie obrazu. Plusy drukarek atramentowych to cicha praca, niskie zużycie energii, dobra jakość wydruku i stosunkowo niska cena. Tutaj jednak należy mieć na uwadze, że producenci tanich urządzeń drukujących zarabiają na sprzedaży materiałów eksploatacyjnych, które bywają droższe niż sama drukarka. Warto więc sprawdzić ich ceny, zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia. Ciekawą, choć mniej popularną opcją, są drukarki żelowe. Działają one na podobnej zasadzie, jak te atramentowe, ale zamiast tuszu wykorzystują żel pigmentowy, który dzięki temu, że wnika głęboko w papier, nie rozlewa się, a wydruk od razu jest suchy i nie ma ryzyka rozmazania.
Drukarki laserowe
Nieco droższym rozwiązaniem są drukarki laserowe, których działanie oparte jest na wykorzystaniu światła lasera lub diody LED. Metoda działania jest bardziej skomplikowana niż w przypadku drukarek atramentowych. Używany jest tutaj toner o konsystencji proszku, a w pamięci urządzenia tworzony jest obraz całej strony przeznaczonej do wydruku. Cząsteczki tonera przyciągane są do kartki papieru, która naładowana jest elektrostatycznie. Następnie obraz musi zostać utrwalony za pomocą wałków termicznych, których temperatura wynosi ok. 200 stopni. Wałki wprasowują toner w papier. Szybkość wydruku oraz wydajność to największe zalety drukarek laserowych. Z tego względu najczęściej wykorzystywane są w biurach, gdzie istnieje potrzeba drukowania dużych ilość materiałów.
Drukarki igłowe
Na rynku dostępne są także drukarki igłowe, które działają podobnie jak maszyna do pisania. Urządzenia te wykorzystują taśmę barwiącą, w którą uderzają małe igły umieszczone na głowicy poruszającej się w przód i w tył lub w górę i w dół względem kartki papieru. W rezultacie na papierze powstaje ślad w postaci kropki, a tysiące kropek tworzy wydruk. Drukarki igłowe mogą drukować na papierze samokopiującym, dlatego najczęściej wykorzystuje się je do wystawiania rachunków i faktur VAT. Urządzenia te są tanie i pracują szybko, ale wydruki nie są najlepszej jakości.
Drukarki sublimacyjne
Do mniej popularnych typów urządzeń drukujących należą drukarki sublimacyjne. Wymagają one użycia specjalnego papieru, który jest odporny na wysoką temperaturę oraz folii zabezpieczającej wydruk. Urządzenia te zapewniają wysoką jakość i trwałość wydruku, ponieważ każdy kolor nakładany jest oddzielnie, pracują jednak o wiele wolniej niż na przykład drukarki atramentowe. Taśma z barwnikiem jest podgrzewana, barwnik osiada na papierze, a następnie wydruk pokrywany jest jeszcze bezbarwną warstwą, która ma chronić przez szkodliwym działaniem promieni UV oraz wilgocią.