Wena grafika komputerowego – jak sobie pomóc?
Osoby wykonujące zawody wymagające kreatywności, często spotykają się z problemem braku inspiracji. Do zawodów takich należy grafik komputerowy. Co robić, kiedy brakuje weny?
Wena charakteryzuje się tym, że najczęściej znika, gdy jej potrzebujemy. Nie wiadomo, kiedy znowu wróci. Zamiast czekać aż nas „najdzie”, lepiej skupić się na sposobach, które pozwolą ją pobudzić. Należy jednak mieć na uwadze, że te luźne wskazówki na każdego mogą działać inaczej, jednak być może staną się inspiracją do poszukiwania własnych metod.
Naucz się wypoczywać
Praca jest ważna, ale odpoczynek jeszcze ważniejszy. Nie tylko jest niezbędny do regeneracji organizmu, ale także poprawia nasze samopoczucie, koncentrację i kreatywność, a o to tu przecież chodzi. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ilość snu w ciągu dnia, ale także chwile przerwy, podczas których odkładamy telefon, idziemy na spacer, wyciszamy się, czy ucinamy sobie drzemkę. Mózg nieraz płata nam figle i potrafi podsunąć najciekawsze pomysły w najmniej oczekiwanym momencie, czasem nawet we śnie. Warto więc mieć pod ręką notatnik, aby można je było zanotować od razu po przebudzeniu.
Zaczynaj od końca
Jest to metoda stosowana przez wiele osób, których praca wymaga kreatywności. Chodzi o to, aby najpierw wyobrazić sobie efekt, jaki chcemy osiągnąć i emocje, jakie ma on wzbudzić u odbiorcy, a następnie zastanowić się, jak to zrobić. Taka praca „na odwrót” wymaga większego skupienia, więc mogą podczas niej powstać nowe, ciekawe pomysły.
Poszukaj odpowiedniego środowiska pracy
Miejsca również mogą być inspirujące. Dla jednych będzie to las, dla innych mijane w trakcie podróży pociągiem krajobrazy, dla jeszcze innych będzie to ich gabinet. Znajdź takie miejsce, które pobudzi twoją wyobraźnię, ale jednocześnie pozwoli zachować skupienie. Jeśli pracujesz w domu, przygotuj sobie odpowiednie miejsce – biurko, fotel, lampkę, uporządkuj przestrzeń dookoła, aby nic nie rozpraszało twojej uwagi.
Notuj
Nie tylko pomysły zapamiętane po nocy, ale wszystko to, co przyjdzie ci do głowy lub wyda się interesujące. Rób notatki ręcznie. Udowodniono bowiem, że pisanie ręczne bardziej stymuluje mózg niż pisanie na klawiaturze, poprawa pamięć i koncentrację. Jest to więc po prostu dobre ćwiczenie, które powinniśmy zafundować naszemu mózgowi, jeśli chcemy go pobudzić.
Nie bój się samotności
To wbrew pozorom bardzo potrzebny i twórczy stan, w który nie tylko nic nas nie rozprasza, ale i cała nasza uwaga skupiona jest na obserwacji. Wyjdź na spacer, do kawiarni, patrz świat i ludzi. Czasem zupełnie nieznacząca na pierwszy rzut oka rzecz, może się okazać zapalnikiem świetnego pomysłu.