Firmy

Co zawiera Adobe Creative Cloud?

Firma Adobe Systems jest chyba najlepiej rozpoznawalną marką wśród osób, która w jakikolwiek sposób pracują z grafiką. Adobe od lata wyznaczało standardy dla oprogramowania graficznego, udostępniając je w ramach pakietu Adobe Creative Suite. Znakiem czasu było przejście na model subskrypcyjny. Nastąpiło to w 2013 roku i wiązało się ze zmianą nazwy na Adobe Creative Cloud.

W odróżnieniu od starego modelu dystrybucji oprogramowania, gdzie kupowało się kopię programu na własność, obecnie płaci się abonament. Opłata jest miesięczna lub roczna, a jej wysokość zależy od wielkości pakietu – nie trzeba subskrybować całego Adobe Creative Cloud, a jedynie te jego składniki, które będą potrzebne do naszej pracy. Wysokość abonamentu jest uzależniona również od tego, czy wykupujemy dostęp dla użytkownika indywidualnego, czy może dla firmy lub organizacji.

Istotnym elementem chmury od Adobe jest także udostępniana nam przestrzeń na dysku (oczywiście płatna jako oddzielna usługa). Znacznie ułatwia do pracę na plikach oraz ich przechowywanie, ponieważ przestają one być fizycznie przypisane do określonego urządzenia. Po zalogowaniu się do usługi, można uzyskać do nich (oraz do historii ich edycji) dostęp na dowolnym komputerze.

Należy pamiętać, że programy w ramach Adobe Creative Cloud nie są uruchamiane na zewnętrznych serwerach. Pobiera się je na swój komputer i na nim uruchamia. Mogą działać offline, z tym że raz na miesiąc trzeba im umożliwić kontakt z serwerem, w celu potwierdzenia ważności licencji. Taki model dystrybucji oprogramowania daje gwarancję, iż zawsze mamy dostęp do najaktualniejszej wersji softu.

Zalety i wady Adobe Creative Cloud

Zacznijmy od wad. Oprogramowanie udostępniane w ramach abonamentu nie jest naszą własnością i tracimy do niego dostęp wraz z wygaśnięciem licencji (czyli z końcem opłaconego okresu abonamentowego). Z wersji pudełkowej mogliśmy korzystać zawsze, chociaż z czasem wiązało się to z tym, iż nasz program stawał się przestarzały.

Zalet wydaje się więcej. Przede wszystkim mamy gwarancję, iż oprogramowanie jest aktualne, uzupełnione o najnowsze łatki oraz funkcje. Do tego możemy z niego bez problemu korzystać na kilku maszynach. Abonamenty miesięczne pozwalają z kolei redukować koszt, jeśli potrzebujemy dostępu do oprogramowania tylko na czas realizacji jakiegoś projektu. Również atutem jest dostęp do innych składników Adobe Suite – pozwala to szybko rozszerzyć działalność, bez konieczności nabywania kolejnego programu.

Co wchodzi w skład Adobe Creative Cloud?

Kolekcja w chwili obecnej obejmuje już ponad 20 programów o różnym przeznaczeni. Poniżej znajduje się lista najważniejszych z nich:

  • Adobe Photoshop – świetny i wszechstronny edytor grafiki rastrowej, ze sporym pakietem do grafiki wektorowej;
  • Photoshop Lightroom – uproszczone narzędzie do obrabiania zdjęć i porządkowania ich kolekcji;
  • Adobe Illustrator – program dedykowany osobom pracującym z grafiką wektorową oraz projektującym ilustracje;
  • Adobe InDesign – narzędzie do desktop publishingu;
  • Adobe Premiere Pro – wraz z powiązanymi aplikacjami (Media Encoder, Adobe Prelude, SpeedGrade) tworzy prawdziwy “kombajn” do wszechstronnej obróbki materiałów wideo;
  • Adobe After Effects – narzędzie stosowane głównie w postprodukcji;
  • Adobe Experience Design – umożliwia tworzenie interaktywnych modeli aplikacji mobilnych oraz stron internetowych, idealne narzędzie dla osób zajmujących się user experience.